Tiskové zprávy

I v Třemošné má PilsFree optickou síť

23. 4. 2015, Plzeň

Nejen v Plzni, ale i v jiných městech a obcích buduje PilsFree své optické sítě. Dobrým příkladem je město Třemošná. V březnu 2015 byla dokončena téměř rok trvající akce, při které byla propojena páteřní optickou sítí většina bytových domů v severní části sídliště v Třemošné. Konkrétně se jedná o domy v ulicích Sídliště, Mládežníků a Budovatelská.

Gigabit do bytu – to je PilsFree pro více než 8 000 domácností v Plzni

22. 8. 2014, Plzeň

Spolek PilsFree, který provozuje plzeňskou metropolitní síť, umožňuje od srpna 2014 jako jeden z prvních na světě svým členům připojení rychlostí 1 Gb/s. Z celkového počtu více než 22 000 členů je na novou páteřní optickou síť DWDM o rychlosti 10 Gb/s připojeno na 8 000 domácností. Do kabelových segmentů sítě investoval PilsFree od roku 2007 přes 111 mil. Kč.

hlavní strana novinky

Novinky

Nové obce připojeny do sítě PilsFree

Dagon (uživatel)
18.1.2017

Přinášíme Vám několik novinek z rozšiřování naší komunitní počítačové sítě PilsFree. Na severu od Plzně byly postaveny nové lokální sítě v obcích Loza a Mrtník. Zeptali jsme se našeho správce Mohy, jak se buduje taková lokální síť PilsFree.

Nejdůležitější je mít dobrý plán zasíťování a vstřícnost místní samosprávy, která nám umožní výstavbu vysílačů. V těchto případech jsme měli štěstí na starosty, kteří chtějí svým občanům nabídnout rychlou počítačovou síť. Finanční a technickou realizaci pak zajišťuje PilsFree a naši správci. Do obce přivedeme rychlý bezdrátový licencovaný spoj v řádu několika stovek megabitů, který na rozdíl od klasické Wi-Fi nejde zarušit. Poté jej rozvedeme pevnou infrastrukturou na naše vysílací body.

PilsFreeJeden z našich koncových bodů pro naše členy v těchto obcích. Foto: Mohy, Google

Samotné přístupové body jsou stavěny pomocí rychlých Wi-Fi spojů ve standardu N, nebo AC. Samotným členům pak v případě zájmu zapůjčíme a pomůžeme nainstalovat klientská zařízení opět ve standardu N, nebo AC. Díky tomu mají naši členové reálnou konektivitu do sítě PilsFree kolem 80Mbit/s oběma směry.

Samozřejmě, že podobný plán výstavby sítě realizujeme i v dalších obcích a v mnoha dalších vyjednáváme s místní samosprávou o umístění našich vysílacích bodů. Věříme, že Vás v brzké době budeme moci informovat o další vybudované lokální síti PilsFree.


Tipovací soutěž pro naše členy

Dagon (uživatel)
18.11.2016

Jako každý rok před členskou schůzí PilsFree, i letos vyhlašujeme tipovací soutěž pro všechny naše členy. A jako každý rok zde máme záludnou otázku.

Tipněte si: Kolik členů letos přijde na členskou schůzi?

Vítězem se stanou všichni ti, kteří budou mít nejpřesnější odhad. Odměnou jim budou například hrnečky, klíčenky, flash disky, mikiny PilsFree, kuličková pera PilsFree atd..

Podmínky soutěže:

 • Soutěžit můžou členové PilsFree, z.s.

 • Své tipy pište do komentářů na Facebooku.

 • Konec soutěže 26. 11. 2016 ve 12:00 hod.

 • Výsledky budou uveřejněny na Facebooku.

 • Aby nevznikly žádné zmatky, platí číslo přítomných členů, které vyhlašuje na začátku členské schůze předsedající.

 • Prosím nezapomeňte do komentáře krom vašeho tipu uvést svoji PilsFree přezdívku a členské číslo.

 • Odměněno bude 10 našich členů s nejpřesnějším odhadem.

 • Datum komentáře je rozhodující. Na pozdější úpravy nebude brán zřetel.


 • Tipovat můžete na Facebooku.


  Školení IPv6 pro naše členy

  Dagon (uživatel)
  11.11.2016

  Minulý víkend proběhlo školení našich členů, správců a činovníků ohledně principu fungování a nasazení IPv6 v síti PilsFree.

  IP protokol představuje nosný protokol internetu. V roce 1981, kdy se zveřejnil doposud používaný IPv4 protokol, se však ještě nevědělo, jaké bude mít uplatnění a nakolik se rozšíří. Již v roce 1994 se proto začalo s vývojem nového protokolu IPv6.

  Zeptali jsme se technického radního Mukiho, který školení svolal, jaké jsou hlavní rozdíly mezi IPv4 a IPv6 a přínosy pro naše členy.

  PilsFree IPv6 školeníŠkolení IPv6 pro naše členy v sídle PilsFree.

  Hlavním rozdílem je velikost adresního prostoru mezi IPv4 a IPv6. Rozdíl je několika set násobný. U IPv6 se počítá s tím, že jakékoliv zařízení v síti bude mít „veřejnou IP“. NATování (způsob připojení, kdy za jednou IPv4 adresou je „schována“ třeba i celá další síť) zde postrádá smysl (používá se při nedostatku IP adres IPv4). I zde lze samozřejmě „znepřístupnit“ adresy, které nechceme pouštět „veřejně do Internetu“.

  Všechna tato „vylepšení“ nesou však i svá negativa, např. ne tak snadno zapamatovatelná IP adresa a přechod s desítkové do hexadecimální soustavy. V některých případech se přidělují až čtyři IP adresy na jedno zařízení.

  Laicky řečeno IPv6 je složitější než IPv4, ale když se do sítě dobře implementuje, budou moci naši členové využívat mnohem více síťových služeb, zejména služeb přístupu na svá zařízení, která mají zapojená do sítě, a to odkudkoliv.

  O dané školení byl velký zájem zejména z řad aktivních členů PilsFree a jistě se bude brzy opakovat.

  Samotné hromadné nasazení IPv6 v rámci naší sítě je však běh na dlouhou trať. Podmínkou je i podpora koncových zařízení nejen našich členů, ale i poskytovatelů internetového obsahu v celosvětové počítačové síti.


  Pozvánka na Členskou schůzi PilsFree, z.s.

  Dagon (uživatel)
  25.10.2016

  Vážená členko, vážený člene PilsFree, z.s.,

  dovolujeme si Vás pozvat na Členskou schůzi, která se bude konat v sobotu 26. listopadu 2016 od 13:00 hodin v objektu Západočeské univerzity v Plzni, Univerzitní 26, posluchárna č. EP120 (přízemí Fakulty elektrotechnické).

  Prosíme Vás o včasný příchod, registrace účastníků začíná ve 12:15 hodin, vstup možný pouze s platným průkazem totožnosti a zaplaceným členským příspěvkem na aktuální platební období.

  Doplňujeme, že je možné se nechat zastoupit na základě plné moci, ale zmocněnec může disponovat pouze jednou plnou mocí, a to výhradně s úředně ověřeným podpisem a stářím max. 2 měsíce.


  Pozvánka na Reprezentační ples PilsFree

  Dagon (uživatel)
  5.9.2016

  Dovolujeme si Vás pozvat na Reprezentační ples PilsFree k oslavě 13 let od založení. Ples se bude konat v sobotu 8. 10. 2016 od 20.00 hodin v Parkhotelu v Plzni.

  Zahrají:

 • HandaBanda

 • ABBA STARS


 • Doprovodný program:

 • Taneční vystoupení

 • Barmanská show

 • Tombola

 • Vstupenku si může vyzvednout každý člen PilsFree, z.s., který má uhrazen členský příspěvek, osobně na HelpDesku v sídle PilsFree (Tachovská 41, Plzeň) od pondělí 5. 9. 2016 každý den od 10.00 do 20.00 hodin.

  Maximální počet vstupenek, který si člen může vyzvednout, je 2 ks. Počet vstupenek je stanoven kapacitou sálu, která je 724 míst. Vstup na ples bude umožněn pouze s platnou vstupenkou.

  Uplatněná vstupenka zároveň slouží jako slosovatelný lístek do tomboly.

  PilsFree IPTVTěšíme se na Vás...

  [Nejnovější] [Novější] [Starší] [Nejstarší]

  Novinky

  Nové obce připojeny do sítě PilsFree

  18.1.2017 - Dagon

  Přinášíme Vám několik novinek z rozšiřování naší komunitní počítačové...

  Tipovací soutěž pro naše členy

  18.11.2016 - Dagon

  Jako každý rok před členskou schůzí PilsFree, i letos vyhlašujeme tipovací...