Tiskové zprávy

I v Třemošné má PilsFree optickou síť

23. 4. 2015, Plzeň

Nejen v Plzni, ale i v jiných městech a obcích buduje PilsFree své optické sítě. Dobrým příkladem je město Třemošná. V březnu 2015 byla dokončena téměř rok trvající akce, při které byla propojena páteřní optickou sítí většina bytových domů v severní části sídliště v Třemošné. Konkrétně se jedná o domy v ulicích Sídliště, Mládežníků a Budovatelská.

Gigabit do bytu – to je PilsFree pro více než 8 000 domácností v Plzni

22. 8. 2014, Plzeň

Spolek PilsFree, který provozuje plzeňskou metropolitní síť, umožňuje od srpna 2014 jako jeden z prvních na světě svým členům připojení rychlostí 1 Gb/s. Z celkového počtu více než 22 000 členů je na novou páteřní optickou síť DWDM o rychlosti 10 Gb/s připojeno na 8 000 domácností. Do kabelových segmentů sítě investoval PilsFree od roku 2007 přes 111 mil. Kč.

hlavní strana novinky

Novinky

Nově připojené bytové domy Bory - Kaplířka

Dagon (uživatel)
13.2.2017

Před časem jsme Vás informovali o záměru připojit do sítě PilsFree nový bytový komplex v oblasti Plzeň – Bory. Dnes Vás můžeme informovat o dalším kompletním zasíťování bytového domu Blanka, v oblasti Kaplířka.

Rezidence Kaplířka
Architektonická studie zpracována ateliérem A-Prost s.r.o.

Bytový dům Blanka byl kompletně připojen do dítě PilsFree již na konci roku 2016. Do každé z 53 bytových jednotek vede metalická kabeláž ukončená datovou zásuvkou. O samotné připojení k síti PilsFree se stará vysokorychlostní radiopojítko SIAE ALFOplus v pásmu 17 GHz, které umožňuje komunikaci rychlostí až 460 Mbit/s a zakopaná optická kabeláž, která propojuje jednotlivé budovy.

Rezidence Kaplířka
Klasická metalicko-optická infrastruktura PilsFree, umístěná v jednom z bytových domů v této oblasti.

V současné době již máme připravenou chráničku pro optický kabel k další hrubé stavbě v této oblasti.

Do kompletního zasíťování bytového domu Blanka PilsFree investovalo kolem 110 000 Kč. Díky tomu, mohou naši členové využívat jedno z nejrychlejších připojení k síti PilsFree v této oblasti.

Rezidence Kaplířka
Reálná konektivita měřená u našeho člena v tomto domě.


Upgrade Chrást a okolí

Dagon (uživatel)
26.1.2017

Rádi bychom vás informovali o navýšení konektivity do Chrástu a okolních obcí. Někteří naši správci během vánočních svátků vyměnili cukroví a pohodu u televizorů za aktivně strávený čas při budování nového páteřního bodu a díky tomu mohou naši členové opožděně užívat další dárek.

PilsFree Příhradový stožár již částečně osazený technologií , FOTO: Janskyt

Po dlouhém úsilí se podařilo vyjednat smlouvu na strategickém bytovém domě v obci Chrást a během Vánoc proběhla výstavba stožáru, tahání kabeláže a montáž antén. Nový, dlouho vybíraný a dojednávaný bod, nám pomůže v dalším rozvoji sítě PilsFree v této oblasti a stávající členům dále zlepší kvalitu a rychlost připojení.

PilsFreeReálné měření u uživatele v bytovém domě – připojení kabelem přes WiFi router s 100Mbit porty

Na střeše domu byl postaven příhradový stožár, na kterém jsou umístěny hlavní páteřní spoje pro široké okolí a také sektorové antény pro připojení okolních rodinných domů. Jako přívodní spoj z Plzně byl zakoupen nový licencovaný spoj Alcoma v pásmu 18 GHz s kapacitou 900 Mbit/s. Stávající spoje Chrást-Dýšina a Plzeň-Sedlecko byly nahrazeny novými a rychlejšími spoji Alcoma AL80GE vedenými z tohoto nového bodu. Na stožár byl přesunut i páteřní spoj pro severní polovinu obce Zruč-Senec a jeho kapacita byla navýšena ze 100 Mbit/s na 230 Mbit/s. V následujících týdnech by se nového pojítka, a tedy rychlejšího a stabilnějšího připojení, měli dočkat i naši členové v Dolanech.

PilsFreeReálné měření u uživatele přímo v bytovém domě – starší PC s gigabitovou síťovou kartou

Pro lepší připojení stávajících členů a nových zájemců přímo v domě byla připravena kabeláž zakončená zásuvkou v každém bytě v obou vchodech domu. Okolní bytové domy se během letošního roku dočkají svojí „porce“ kapacity z nového 900 Mbit/s spoje s dokončením realizované optické sítě mezi bytovými domy v Chrástu. Rodinné domy v okolí pokrývá 5 GHz signál z nových sektorů s moderní technologií 802.11ac.


Nové obce připojeny do sítě PilsFree

Dagon (uživatel)
18.1.2017

Přinášíme Vám několik novinek z rozšiřování naší komunitní počítačové sítě PilsFree. Na severu od Plzně byly postaveny nové lokální sítě v obcích Loza a Mrtník. Zeptali jsme se našeho správce Mohy, jak se buduje taková lokální síť PilsFree.

Nejdůležitější je mít dobrý plán zasíťování a vstřícnost místní samosprávy, která nám umožní výstavbu vysílačů. V těchto případech jsme měli štěstí na starosty, kteří chtějí svým občanům nabídnout rychlou počítačovou síť. Finanční a technickou realizaci pak zajišťuje PilsFree a naši správci. Do obce přivedeme rychlý bezdrátový licencovaný spoj v řádu několika stovek megabitů, který na rozdíl od klasické Wi-Fi nejde zarušit. Poté jej rozvedeme pevnou infrastrukturou na naše vysílací body.

PilsFreeJeden z našich koncových bodů pro naše členy v těchto obcích. Foto: Mohy, Google

Samotné přístupové body jsou stavěny pomocí rychlých Wi-Fi spojů ve standardu N, nebo AC. Samotným členům pak v případě zájmu zapůjčíme a pomůžeme nainstalovat klientská zařízení opět ve standardu N, nebo AC. Díky tomu mají naši členové reálnou konektivitu do sítě PilsFree kolem 80Mbit/s oběma směry.

Samozřejmě, že podobný plán výstavby sítě realizujeme i v dalších obcích a v mnoha dalších vyjednáváme s místní samosprávou o umístění našich vysílacích bodů. Věříme, že Vás v brzké době budeme moci informovat o další vybudované lokální síti PilsFree.


Tipovací soutěž pro naše členy

Dagon (uživatel)
18.11.2016

Jako každý rok před členskou schůzí PilsFree, i letos vyhlašujeme tipovací soutěž pro všechny naše členy. A jako každý rok zde máme záludnou otázku.

Tipněte si: Kolik členů letos přijde na členskou schůzi?

Vítězem se stanou všichni ti, kteří budou mít nejpřesnější odhad. Odměnou jim budou například hrnečky, klíčenky, flash disky, mikiny PilsFree, kuličková pera PilsFree atd..

Podmínky soutěže:

 • Soutěžit můžou členové PilsFree, z.s.

 • Své tipy pište do komentářů na Facebooku.

 • Konec soutěže 26. 11. 2016 ve 12:00 hod.

 • Výsledky budou uveřejněny na Facebooku.

 • Aby nevznikly žádné zmatky, platí číslo přítomných členů, které vyhlašuje na začátku členské schůze předsedající.

 • Prosím nezapomeňte do komentáře krom vašeho tipu uvést svoji PilsFree přezdívku a členské číslo.

 • Odměněno bude 10 našich členů s nejpřesnějším odhadem.

 • Datum komentáře je rozhodující. Na pozdější úpravy nebude brán zřetel.


 • Tipovat můžete na Facebooku.


  Školení IPv6 pro naše členy

  Dagon (uživatel)
  11.11.2016

  Minulý víkend proběhlo školení našich členů, správců a činovníků ohledně principu fungování a nasazení IPv6 v síti PilsFree.

  IP protokol představuje nosný protokol internetu. V roce 1981, kdy se zveřejnil doposud používaný IPv4 protokol, se však ještě nevědělo, jaké bude mít uplatnění a nakolik se rozšíří. Již v roce 1994 se proto začalo s vývojem nového protokolu IPv6.

  Zeptali jsme se technického radního Mukiho, který školení svolal, jaké jsou hlavní rozdíly mezi IPv4 a IPv6 a přínosy pro naše členy.

  PilsFree IPv6 školeníŠkolení IPv6 pro naše členy v sídle PilsFree.

  Hlavním rozdílem je velikost adresního prostoru mezi IPv4 a IPv6. Rozdíl je několika set násobný. U IPv6 se počítá s tím, že jakékoliv zařízení v síti bude mít „veřejnou IP“. NATování (způsob připojení, kdy za jednou IPv4 adresou je „schována“ třeba i celá další síť) zde postrádá smysl (používá se při nedostatku IP adres IPv4). I zde lze samozřejmě „znepřístupnit“ adresy, které nechceme pouštět „veřejně do Internetu“.

  Všechna tato „vylepšení“ nesou však i svá negativa, např. ne tak snadno zapamatovatelná IP adresa a přechod s desítkové do hexadecimální soustavy. V některých případech se přidělují až čtyři IP adresy na jedno zařízení.

  Laicky řečeno IPv6 je složitější než IPv4, ale když se do sítě dobře implementuje, budou moci naši členové využívat mnohem více síťových služeb, zejména služeb přístupu na svá zařízení, která mají zapojená do sítě, a to odkudkoliv.

  O dané školení byl velký zájem zejména z řad aktivních členů PilsFree a jistě se bude brzy opakovat.

  Samotné hromadné nasazení IPv6 v rámci naší sítě je však běh na dlouhou trať. Podmínkou je i podpora koncových zařízení nejen našich členů, ale i poskytovatelů internetového obsahu v celosvětové počítačové síti.

  [Nejnovější] [Novější] [Starší] [Nejstarší]

  Novinky

  Nově připojené bytové domy Bory - Kaplířka

  13.2.2017 - Dagon

  Před časem jsme Vás informovali o záměru připojit do sítě PilsFree nový...

  Upgrade Chrást a okolí

  26.1.2017 - Dagon

  Rádi bychom vás informovali o navýšení konektivity do Chrástu a okolních obcí....