Nové sídlo Občanského sdružení PilsFree v budově bývalé trafostanice v úterý 15.10. 2013 konečně ožilo. Sdružení na ten den čekalo téměř tři roky.

Z budovy, kde interiéry navrhoval architekt Adolf Loos, se PilsFree stěhovalo už spíše z nutnosti. „Prostory byly sice krásné, ale pro náš účel velice nepraktické. Měli jsme sklad ve sklepě a ve třetím podlaží, takže jsme neměli nic při ruce, navíc nám chyběly i úložné prostory,“ vysvětluje předseda OS Václav Kuchynka důvody stěhování z historických prostor do nového sídla, jež se stalo také narozeninovým dárkem k desátému výročí PilsFree.

Opravená budova se nachází na plzeňském Lochotíně, Tachovská 41 a první zmínka o ni padla ve sdružení v lednu 2011. Od startovního impulzu k úternímu otevření ušli členové PilsFree dlouhou a mnohdy strastiplnou cestu. „Domlouvání a shánění nejvýhodnějších nabídek nebylo jednoduché. Jsme rádi, že bylo úspěšné,“ pokračuje Václav Kuchynka. Objekt zakoupilo PilsFree za téměř 7 milionů korun. Celkově vyšla budova na 14,3 milionu korun, vybavení pak na 1,9 milionu korun.

Přestříhávání pásky. Místo slavnostní stužky předseda Občanského sdružení PilsFree Václav Kuchynka tématicky přestříhává optický kabel. Foto: Martin Pozděna, PilsFree

Přestříhávání pásky. Místo slavnostní stužky předseda Občanského sdružení PilsFree Václav Kuchynka tématicky přestříhává optický kabel. Foto: Martin Pozděna, PilsFree

Nová budova má dvě podlaží. V prvním se nachází sklady materiálu a serverovny. V části serveroven si členové mohou nechávat své počítače a být tak neustále připojeni na nejrychlejší páteřní síti, kterou má budova jako jedna z mála v Plzni opravdu bleskovou, a to 10Gbit/s. V přízemí se dále nachází dílna a šatna. Druhé podlaží je opatřeno místností pro HelpDesk, kancelářemi, zasedacími místnostmi a kuchyňkou. „Chtěli bychom poděkovat členům našeho sdružení, kteří nám díky příspěvkům umožnili budovu koupit a zrekonstruovat a všem, jež se na rekonstrukci jakkoliv podíleli,“ vzkazuje místopředseda sdružení Pavel Muknšnábl a dodává, že přeje novému sídlu, aby dobře sloužilo.

Přestavbu trafostanice navrhla plzeňská společnost PilsProjekt, s.r.o. Hlavním dodavatelem byla firma Stavební montáže spol. s.r.o. Koordinátorem BOZP byla společnost Sebep, s.r.o., aktivní prvky sítě dodala firma Discomp, s.r.o., nábytek dodala firma Peška- židle a křesla s.r.o., technický dozor prováděl Ladislav Dubský a elektroinstalační materiál dodala firma Bi Esse CZ, s.r.o. V rámci úspor ale většinu prací, u kterých měli potřebné znalosti, zvládli členové sdružení sami. „Bourali jsme příčky a pomáhali s demolicí. Nejvíc jsme ale pyšní na to, že jsme si sami dělali elektroinstalace. Zvládlo to několik našich členů pod vedením Jakuba Tausche. Nakonec se to ukázalo jako nejlepší volba,“ říká předseda sdružení Václav Kuchynka.

Slavnostní přípitek. Členové Občanského sdružení PilsFree připili na nové moderní sídlo, na které čekali skoro tři roky. Foto: Martin Pozděna, PilsFree

Slavnostní přípitek. Členové Občanského sdružení PilsFree připili na nové moderní sídlo, na které čekali skoro tři roky. Foto: Martin Pozděna, PilsFree

PilsFree je otevřené společenství lidí, kteří mají cíl - provoz a rozvíjení počítačové sítě v Plzni a okolí. V současnosti sdružuje 20142 členů a dalších 1146 uživatelů v členských domácnostech. Pravidelný členský příspěvek činí již od počátku existence sdružení 300,- Kč/měsíc (nezávisle na rychlosti připojení konkrétních členů); člen se může rozhodnout příspěvek neplatit, potom jsou mu výhody členství a práva z něj plynoucí pozastavena do doby, kdy placení příspěvku obnoví (to lze využít např. o prázdninách či v jiných případech delší nepřítomnosti v místě připojení).

Motivací pro vznik sítě byla nespokojenost se stavem na trhu síťové komunikace v dřívějších letech. Síť vznikla a stále ji rozvíjíme ve svém volném čase, z toho vyplývají důležité odlišnosti oproti komerčním subjektům. Základní odlišností je právní forma, kterou je občanské sdružení - ve zkratce tedy PilsFree, o.s.

Bc. Jana Fajfrová, tisková mluvčí
Mob.: +420 606 971 270
E-mail: Jana.Fajfrova@pilsfree.net

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »