Občanské sdružení PilsFree, které buduje a provozuje komunitní počítačovou síť v Plzni a blízkém okolí, představuje alternativu ke komerčním poskytovatelům Internetu. V loňském roce zrealizovalo čtyři granty Ministerstva informatiky ČR, díky nimž byly do sítě připojeny odlehlé oblasti Plzeňska. Tyto lokality, například vesnice okresu Plzeň-sever, nejsou pro komerční poskytovatele Internetu zajímavé.

V únoru tohoto roku svolala Evropská komise konferenci na téma pronikání Internetu na venkov a do méně rozvinutých oblastí členských států EU. Zároveň byla vypsána soutěž o účast na doprovodné výstavě, do které bylo zasláno 163 přihlášek ze všech států Evropské unie. V této konkurenci bylo vybráno PilsFree mezi padesát nejpřínosnějších projektů, které tak v květnu dostaly šanci prezentovat své úspěchy na evropské úrovni.

„Na konferenci se ukázalo, že náš způsob budování, provozu a financování sítě je v evropském měřítku ojedinělý. Přesto, anebo právě proto, jsme sklidili velkou pozornost a navázali užitečné kontakty s dalšími účastníky akce,“ přibližuje svoji návštěvu Bruselu Michal Toman, člen Rady a jeden ze zástupců PilsFree na konferenci.

Grantové projekty, které PilsFree loni uskutečnilo, jsou velmi úspěšné a dynamicky se rozvíjejí i po svém řádném oficiálním ukončení. V pokrytých lokalitách jsou často jedinou možností kvalitního a rychlého připojení obyvatel venkova k Internetu.

„Sdružení je ze své komunitní podstaty orientováno na připojování domácností. K tomu je však třeba přičíst také několik neziskových organizací, kterým PilsFree umožnilo připojení do sítě a k Internetu zdarma,“ přibližuje společenství druhý člen české delegace v Bruselu, tiskový mluvčí sdružení Jakub Hendrich. „Zájem o připojení k síti trvale roste. Tento růst navíc stále zrychluje, stejně jako růst počtu našich členů, který nedávno překročil hranici čtyř tisíc připojených uživatelů,“ uzavírá.

Ing. Jakub Hendrich, tiskový mluvčí PilsFree

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »