Televizní vysílání po počítačové síti testují v plzeňském občanském sdružení PilsFree. Členové připojující se k síti v místech propojených optickými páteřními linkami mohou sledovat až 18 televizních stanic. Rozdíl mezi televizorem a počítačem se tak stírá.

Na základě příznivé analýzy trhu a práva bylo v počítačové síti sdružení PilsFree spuštěno televizní vysílání. K dispozici je 18 stanic, jejichž datové toky jsou testovány na úrovni srovnatelné s pozemním digitálním vysíláním. Některé z nich jsou pak také testovány v komprimovaném formátu, který je méně náročný na přenosovou kapacitu. Fungování televize po internetové síti, odborně označované jako IPTV, se pečlivě sleduje.

„Poté, co jsme provedli zaváděcí testování, kdy o televizi věděla jen hrstka kolegů, se nyní dostáváme do zátěžové fáze,“ říká Jaroslav Mrvka z vedení sdružení, který projekt zakládal. A doplňuje: „Zpřístupnili jsme ji našim členům s cílem vyhodnocovat praktické využití. Potřebujeme například znát, jak intenzivní nasazení naše spoje vydrží, aby se uživateli nesnížila další využitelnost sítě, nebo jak výkonné máme mít streamovací servery.“

Televize v běžném formátu je dostupná v lokalitách, kde páteř komunikace tvoří optická kabeláž. To jsou zejména Vinice, Košutka, Lochotín a část Bolevce. Komprimovaný formát lze zachytit i v ostatních částech města. Mezi 18 stanicemi najdou uživatelé standardní celoplošné české kanály i nové digitální stanice. Nechybí ani některé volně šířené satelitní programy, zejména hudební či sportovní.

„Televize je dostupná uživatelům přímo jako součást sítě,“ uvádí správce sítě pro IPTV Karel Tůma s tím, že set-top-boxy se nepoužívají. „Uživatel musí mít nainstalován v počítači přehrávač médií,“ upřesňuje. Není však vyloučeno, že by v budoucnu byly set-top-boxy nasazeny, pokud by do sítě pronikla profesionální placená služba.

Občanské sdružení PilsFree je nestátní nezisková organizace, která spravuje největší komunitní síť v Plzni a okolí. Během své téměř pětileté historie se stala více než plnohodnotnou alternativou ke komerčním poskytovatelům, neboť hlavním jejím zaměřením je rozšiřovat informační a komunikační technologie do domácností, a to jak z hlediska rozvoje infrastruktury, tak obsahu.

Mgr. Pavel Netolický, úsek vnějších a smluvních vztahů

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »