Ahoj,

jsme rádi, že se zajímáš o zdánlivě nesmyslné texty na naší PilsFree tramvaji. Naší snahou bylo zaujmout tě a vysvětlit, co jsme mysleli pod pojmem „.htaccess – zábava zaručena“.

Soubor .htaccess je zvláštní textový soubor určený k tomu, aby si autor stránek (tedy ten, kdo na server normálně jen kopíruje stránky) mohl sám upravit některé vlastnosti serveru bez toho, aby o to žádal správce. Soubor .htaccess může fungovat na serveru Apache (Apache dnes běží na většině webových serverů).

Server Apache se obvykle konfiguruje pomocí souboru httpd.conf. Tento soubor httpd.conf leží kdesi na serveru a má k němu přístup jenom administrátor serveru. To je organizačně náročné, proto vznikla možnost používat .htaccess. Soubor .htaccess umístěný v určitém webovém adresáři dovoluje autorovi webu upravit chování adresáře stejnými instrukcemi, které se normálně píšou do httpd.conf. (Soubory httpd.conf a .htaccess mají tedy společný jazyk). Adresář se potom bude chovat jinak, aniž by to správce serveru musel sám nastavovat.

.htaccess využívá stejný jazyk jako http.conf. Jednotlivé příkazy se píší volně pod sebe. Pokud by došlo ke konfliktu příkazů mezi jednotlivými soubory, má přednost ten, který je blíž dané složce (pravidlo bližší košile než kabát).

Pokud je tedy autor stránek hodně "kreativní", dokáže administrátorovi serveru pořádně ulehčit, ale také znesnadnit, práci. V PilsFree s tím máme bohaté zkušenosti. wink 

Zde je ukázka souboru .htaccess:

# stranka s chybovym hlasenim pro chybu 404 – nenalezen
ErrorDocument 404 /etc/404.html
ErrorDocument 403 /etc/403.html

# presmerovani na variantu s www
RewriteEngine on
Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^vasedomena.cz
RewriteRule (.*) http://www.vasedomena.cz/$1 [R=301,QSA,L]

# Automaticke redirecty
# presmerovani vsech starych adres na nove
# co konci na htm, bude koncit na html
# podtrzitko se nahrazuje minuskem
RedirectMatch (.*)_(.*).htm$ $1-$2.html
RedirectMatch (.*).htm$ $1.html

zdroj: jakpsatweb.cz, PilsFree

Jsme prostě jiní, ale ještě stále normální. smiley