Ahoj,

jsme rádi, že se zajímáš o zdánlivě nesmyslné texty na naší PilsFree tramvaji. Naší snahou bylo zaujmout tě a vysvětlit, co jsme mysleli pod pojmem „Spojaři všech zemí, proletujte se!“.

Kdo pamatuje časy před listopadem 1989, ví, že v té době byly na mnoha místech Plzně umístěny různé ideové transparenty s údernými hesly, nejlépe žlutým písmem na červeném podkladu. Jedním z populárních hesel bylo “Proletáři všech zemí, spojte se”, což spojaře (tedy v té době zejména telefonní techniky a radiotechniky), kteří občas něco letují (víme, že správně se říká pájí, ale i oni sami říkají, že letují) poňoukalo k vtipné přesmyčce “Spojaři všech zemí, proletujte se.” Upravená verze hesla o proletářích si tak trochu utahovala z tehdejšího režimu, a tedy rychle našla své příznivce a lavinově se šířila mezi lidmi. No a jelikož síť PilsFree budují také tak trochu novodobí spojaři, přišlo nám vhodné si tuto hlášku připomenout.

foto: www.chapadla.cz, zdroj: PilsFree

Další verzi agitačního hesla “Proletáři všech zemí, spojte se” jste určitě slyšeli ve filmu “Pelíšky” z úst pana Kodeta.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prolet%C3%A1%C5%99i_v%C5%A1ech_zem%C3%AD,_spojte_se!

Jsme prostě jiní, ale ještě stále normální. smiley